Cricket world cup 2015 is going to start in the start of next year and every team is playing for preparing itself for cricket world cup 2015. almost every team is playing odi, test or t20 match against different teams and domestic cricket season is also started. You can watch live streaming of all matches with ball by ball live score on our live cricket page.Date and time of all matches are given. Live broadcast and telecast rights in India, South Africa, New Zealand, Pakistan, Australia, England, Sri Lanka and West Indies are also given. You can watch live cricket streaming and score with ball by ball updates of all matches including cricket world cup 2015.

Match
Tuesday October 21, 2015
New Zealand vs South Africa – 1st ODI
Canterbury vs Ireland XI – Lincoln
Cricket Australia Women’s XI vs West Indies Women – Canberra, Tour Match
Bangladesh Cricket Board XI vs Zimbabweans – Fatullah, Tour Match – 2nd day
Sri Lanka Women vs South Africa Women – Colombo (SSC), 4th ODI
Sri Lanka A vs West Indies A – Matara, 2nd unofficial Test – 4th day
Bahawalpur Stags vs State Bank of Pakistan – Bahawalpur, Quaid-e-Azam Trophy Silver League – 4th day
Karachi Dolphins vs Sui Northern Gas Pipelines Limited – Karachi, Quaid-e-Azam Trophy Gold League – 3rd day
Multan Tigers vs Port Qasim Authority – Multan, Quaid-e-Azam Trophy Gold League – 4th day
Rawalpindi Rams vs National Bank of Pakistan – Rawalpindi, Quaid-e-Azam Trophy Gold League – 4th day
Band-e-Amir Region vs Boost Region – Kabul, Afghanistan Regional 4-Day Tournament – 3rd day
Mis Ainak Region vs Speen Ghar Region – Ghazi Amanullah Khan Town, Afghanistan Regional 4-Day Tournament –
Wednesday October 22, 2014
Bangladesh Cricket Board XI vs Zimbabweans – Fatullah, Tour Match – 3rd day
Karachi Dolphins vs Sui Northern Gas Pipelines Limited – Karachi, Quaid-e-Azam Trophy Gold League – 4th day
Band-e-Amir Region vs Boost Region – Kabul, Afghanistan Regional 4-Day Tournament – 4th day
Otago vs Scotland – Lincoln
Tasmania vs South Australia – Sydney, Matador BBQs One-Day Cup
Western Australia vs Queensland – Sydney, Matador BBQs One-Day Cup
Cricket Australia Women’s XI vs West Indies Women – Canberra, Tour Match
Central Zone vs North Zone – Mohali, Duleep Trophy, 1st Semi-final – day 1
East Zone vs South Zone – Rohtak, Duleep Trophy, 2nd Semi-final – day 1
Australia vs Pakistan – Dubai (DSC), 1st Test – day 1
United Arab Emirates vs Pakistan A – Dubai (CA)
Cape Cobras vs Knights – Cape Town, Momentum One Day Cup
Thursday October 23, 2014
Central Zone vs North Zone – Mohali, Duleep Trophy, 1st Semi-final – 2nd day
East Zone vs South Zone – Rohtak, Duleep Trophy, 2nd Semi-final – 2nd day
Australia vs Pakistan – Dubai (DSC), 1st Test – 2nd day
Otago vs Ireland XI – Lincoln
Northern Districts vs Auckland – Whangarei, Plunket Shield – day 1
Bermuda vs United States of America – Selangor, ICC World Cricket League Division Three
Malaysia vs Singapore – Kuala Lumpur, ICC World Cricket League Division Three
Nepal vs Uganda – Kuala Lumpur, ICC World Cricket League Division Three
Sri Lanka Women vs South Africa Women – Colombo (Colts), 1st T20I
KwaZulu-Natal Inland vs Free State – Pietermaritzburg, Sunfoil 3-Day Cup – day 1
Easterns vs Boland – Benoni, Sunfoil 3-Day Cup – day 1
Namibia vs North West – Windhoek, Sunfoil 3-Day Cup – day 1
South Western Districts vs Western Province – Oudtshoorn, Sunfoil 3-Day Cup – day 1
Friday October 24, 2014
Central Zone vs North Zone – Mohali, Duleep Trophy, 1st Semi-final – 3rd day
East Zone vs South Zone – Rohtak, Duleep Trophy, 2nd Semi-final – 3rd day
Australia vs Pakistan – Dubai (DSC), 1st Test – 3rd day
Northern Districts vs Auckland – Whangarei, Plunket Shield – 2nd day
KwaZulu-Natal Inland vs Free State – Pietermaritzburg, Sunfoil 3-Day Cup – 2nd day
Easterns vs Boland – Benoni, Sunfoil 3-Day Cup – 2nd day
Namibia vs North West – Windhoek, Sunfoil 3-Day Cup – 2nd day
South Western Districts vs Western Province – Oudtshoorn, Sunfoil 3-Day Cup – 2nd day
New Zealand vs South Africa – Mount Maunganui, 2nd ODI
Bermuda vs Nepal – Kuala Lumpur, ICC World Cricket League Division Three
Malaysia vs United States of America – Selangor, ICC World Cricket League Division Three
Singapore vs Uganda – Kuala Lumpur, ICC World Cricket League Division Three
TBC vs TBC – Sydney, Matador BBQs One-Day Cup, Elimination Final
Abbottabad Falcons vs State Bank of Pakistan – Abbottabad, Quaid-e-Azam Trophy Silver League – day 1
Faisalabad Wolves vs Habib Bank Limited – Faisalabad, Quaid-e-Azam Trophy Silver League – day 1
Islamabad Leopards vs National Bank of Pakistan – Islamabad, Quaid-e-Azam Trophy Gold League – day 1
Karachi Dolphins vs Zarai Taraqiati Bank Limited – Karachi, Quaid-e-Azam Trophy Gold League – day 1
Karachi Zebras vs Khan Research Laboratories – Karachi, Quaid-e-Azam Trophy Silver League – day 1
Lahore Eagles vs Pakistan International Airlines – Lahore, Quaid-e-Azam Trophy Silver League – day 1
Lahore Lions vs Sui Northern Gas Pipelines Limited – Lahore, Quaid-e-Azam Trophy Gold League – day 1
Multan Tigers vs Water and Power Development Authority – Multan, Quaid-e-Azam Trophy Gold League – day 1
Peshawar Panthers vs United Bank Limited – Peshawar, Quaid-e-Azam Trophy Gold League – day 1
Quetta Bears vs Pakistan Television – Islamabad, Quaid-e-Azam Trophy Silver League – day 1
Rawalpindi Rams vs Port Qasim Authority – Rawalpindi, Quaid-e-Azam Trophy Gold League – day 1
Sialkot Stallions vs Sui Southern Gas Corporation – Sialkot, Quaid-e-Azam Trophy Silver League – day 1
Amo Region vs Band-e-Amir Region – Kabul, Afghanistan Regional 4-Day Tournament – day 1
Boost Region vs Speen Ghar Region – Ghazi Amanullah Khan Town, Afghanistan Regional 4-Day Tournament – day 1
United Arab Emirates vs Pakistan A – Dubai (CA)
Lions vs Dolphins – Potchefstroom, Momentum One Day Cup
Titans vs Cape Cobras – Centurion, Momentum One Day Cup
Warriors vs Knights – East London, Momentum One Day Cup
Australian Capital Territory Women vs Victoria Women – Canberra, Australian Women’s Twenty20 Cup
Queensland Women vs New South Wales Women – Brisbane, Australian Women’s Twenty20 Cup
Western Australia Women vs Tasmania Women – Perth, Australian Women’s Twenty20 Cup
Saturday October 25, 2014
Central Zone vs North Zone – Mohali, Duleep Trophy, 1st Semi-final – 4th day
East Zone vs South Zone – Rohtak, Duleep Trophy, 2nd Semi-final – 4th day
Australia vs Pakistan – Dubai (DSC), 1st Test – 4th day
Northern Districts vs Auckland – Whangarei, Plunket Shield – 3rd day
KwaZulu-Natal Inland vs Free State – Pietermaritzburg, Sunfoil 3-Day Cup – 3rd day
Easterns vs Boland – Benoni, Sunfoil 3-Day Cup – 3rd day
Namibia vs North West – Windhoek, Sunfoil 3-Day Cup – 3rd day
South Western Districts vs Western Province – Oudtshoorn, Sunfoil 3-Day Cup – 3rd day
Abbottabad Falcons vs State Bank of Pakistan – Abbottabad, Quaid-e-Azam Trophy Silver League – 2nd day
Faisalabad Wolves vs Habib Bank Limited – Faisalabad, Quaid-e-Azam Trophy Silver League – 2nd day
Islamabad Leopards vs National Bank of Pakistan – Islamabad, Quaid-e-Azam Trophy Gold League – 2nd day
Karachi Dolphins vs Zarai Taraqiati Bank Limited – Karachi, Quaid-e-Azam Trophy Gold League – 2nd day
Karachi Zebras vs Khan Research Laboratories – Karachi, Quaid-e-Azam Trophy Silver League – 2nd day
Lahore Eagles vs Pakistan International Airlines – Lahore, Quaid-e-Azam Trophy Silver League – 2nd day
Lahore Lions vs Sui Northern Gas Pipelines Limited – Lahore, Quaid-e-Azam Trophy Gold League – 2nd day
Multan Tigers vs Water and Power Development Authority – Multan, Quaid-e-Azam Trophy Gold League – 2nd day
Peshawar Panthers vs United Bank Limited – Peshawar, Quaid-e-Azam Trophy Gold League – 2nd day
Quetta Bears vs Pakistan Television – Islamabad, Quaid-e-Azam Trophy Silver League – 2nd day
Rawalpindi Rams vs Port Qasim Authority – Rawalpindi, Quaid-e-Azam Trophy Gold League – 2nd day
Sialkot Stallions vs Sui Southern Gas Corporation – Sialkot, Quaid-e-Azam Trophy Silver League – 2nd day
Amo Region vs Band-e-Amir Region – Kabul, Afghanistan Regional 4-Day Tournament – 2nd day
Boost Region vs Speen Ghar Region – Ghazi Amanullah Khan Town, Afghanistan Regional 4-Day Tournament – 2nd day
Canterbury vs Wellington – Christchurch, Plunket Shield – day 1
Bangladesh vs Zimbabwe – Dhaka, 1st Test – day 1
Sri Lanka Women vs South Africa Women – Colombo (Colts), 2nd T20I
Sri Lanka A vs West Indies A – Moratuwa, 3rd unofficial Test – day 1
Australian Capital Territory Women vs Victoria Women – Canberra, Women’s National Cricket League
Queensland Women vs New South Wales Women – Brisbane, Women’s National Cricket League
Western Australia Women vs Tasmania Women – Perth, Women’s National Cricket League
Sunday October 26, 2014
Australia vs Pakistan – Dubai (DSC), 1st Test – 5th day
Northern Districts vs Auckland – Whangarei, Plunket Shield – 4th day
Abbottabad Falcons vs State Bank of Pakistan – Abbottabad, Quaid-e-Azam Trophy Silver League – 3rd day
Faisalabad Wolves vs Habib Bank Limited – Faisalabad, Quaid-e-Azam Trophy Silver League – 3rd day
Islamabad Leopards vs National Bank of Pakistan – Islamabad, Quaid-e-Azam Trophy Gold League – 3rd day
Karachi Dolphins vs Zarai Taraqiati Bank Limited – Karachi, Quaid-e-Azam Trophy Gold League – 3rd day
Karachi Zebras vs Khan Research Laboratories – Karachi, Quaid-e-Azam Trophy Silver League – 3rd day
Lahore Eagles vs Pakistan International Airlines – Lahore, Quaid-e-Azam Trophy Silver League – 3rd day
Lahore Lions vs Sui Northern Gas Pipelines Limited – Lahore, Quaid-e-Azam Trophy Gold League – 3rd day
Multan Tigers vs Water and Power Development Authority – Multan, Quaid-e-Azam Trophy Gold League – 3rd day
Peshawar Panthers vs United Bank Limited – Peshawar, Quaid-e-Azam Trophy Gold League – 3rd day
Quetta Bears vs Pakistan Television – Islamabad, Quaid-e-Azam Trophy Silver League – 3rd day
Rawalpindi Rams vs Port Qasim Authority – Rawalpindi, Quaid-e-Azam Trophy Gold League – 3rd day
Sialkot Stallions vs Sui Southern Gas Corporation – Sialkot, Quaid-e-Azam Trophy Silver League – 3rd day
Amo Region vs Band-e-Amir Region – Kabul, Afghanistan Regional 4-Day Tournament – 3rd day
Boost Region vs Speen Ghar Region – Ghazi Amanullah Khan Town, Afghanistan Regional 4-Day Tournament – 3rd day
Canterbury vs Wellington – Christchurch, Plunket Shield – 2nd day
Bangladesh vs Zimbabwe – Dhaka, 1st Test – 2nd day
Sri Lanka A vs West Indies A – Moratuwa, 3rd unofficial Test – 2nd day
Central Districts vs Otago – Napier, Plunket Shield – day 1
Malaysia vs Bermuda – Kuala Lumpur, ICC World Cricket League Division Three
Nepal vs Singapore – Selangor, ICC World Cricket League Division Three
Uganda vs United States of America – Kuala Lumpur, ICC World Cricket League Division Three
TBC vs TBC – Sydney, Matador BBQs One-Day Cup, Final
United Arab Emirates vs Pakistan A – Dubai (CA)
KwaZulu-Natal Inland vs Free State – Pietermaritzburg, CSA Provincial 50 Over Challenge
Easterns vs Boland – Benoni, CSA Provincial 50 Over Challenge
South Western Districts vs Western Province – Oudtshoorn, CSA Provincial 50 Over Challenge
Dolphins vs Cape Cobras – Durban, Momentum One Day Cup
Knights vs Lions – Bloemfontein, Momentum One Day Cup
Warriors vs Titans – Port Elizabeth, Momentum One Day Cup
Sri Lanka Women vs South Africa Women – Colombo (MCA), 3rd T20I
Namibia vs North West – Windhoek, CSA Provincial T20 Challenge
Australian Capital Territory Women vs Victoria Women – Canberra, Australian Women’s Twenty20 Cup
Queensland Women vs New South Wales Women – Brisbane, Australian Women’s Twenty20 Cup
Western Australia Women vs Tasmania Women – Perth, Australian Women’s Twenty20 Cup
Monday October 27, 2014
Abbottabad Falcons vs State Bank of Pakistan – Abbottabad, Quaid-e-Azam Trophy Silver League – 4th day
Faisalabad Wolves vs Habib Bank Limited – Faisalabad, Quaid-e-Azam Trophy Silver League – 4th day
Islamabad Leopards vs National Bank of Pakistan – Islamabad, Quaid-e-Azam Trophy Gold League – 4th day
Karachi Dolphins vs Zarai Taraqiati Bank Limited – Karachi, Quaid-e-Azam Trophy Gold League – 4th day
Karachi Zebras vs Khan Research Laboratories – Karachi, Quaid-e-Azam Trophy Silver League – 4th day
Lahore Eagles vs Pakistan International Airlines – Lahore, Quaid-e-Azam Trophy Silver League – 4th day
Lahore Lions vs Sui Northern Gas Pipelines Limited – Lahore, Quaid-e-Azam Trophy Gold League – 4th day
Multan Tigers vs Water and Power Development Authority – Multan, Quaid-e-Azam Trophy Gold League – 4th day
Peshawar Panthers vs United Bank Limited – Peshawar, Quaid-e-Azam Trophy Gold League – 4th day
Quetta Bears vs Pakistan Television – Islamabad, Quaid-e-Azam Trophy Silver League – 4th day
Rawalpindi Rams vs Port Qasim Authority – Rawalpindi, Quaid-e-Azam Trophy Gold League – 4th day
Sialkot Stallions vs Sui Southern Gas Corporation – Sialkot, Quaid-e-Azam Trophy Silver League – 4th day
Amo Region vs Band-e-Amir Region – Kabul, Afghanistan Regional 4-Day Tournament – 4th day
Boost Region vs Speen Ghar Region – Ghazi Amanullah Khan Town, Afghanistan Regional 4-Day Tournament – 4th day
Canterbury vs Wellington – Christchurch, Plunket Shield – 3rd day
Bangladesh vs Zimbabwe – Dhaka, 1st Test – 3rd day
Sri Lanka A vs West Indies A – Moratuwa, 3rd unofficial Test – 3rd day
Central Districts vs Otago – Napier, Plunket Shield – 2nd day
New Zealand vs South Africa – Hamilton, 3rd ODI
Australian Capital Territory (Under 23) vs Queensland (Under 23) – Canberra, Futures League – day 1
Tasmania (Under 23) vs South Australia (Under 23) – Hobart, Futures League – day 1
Western Australia (Under 23) vs Victoria (Under 23) – Perth, Futures League – day 1
Bermuda vs Singapore – Kuala Lumpur, ICC World Cricket League Division Three
Malaysia vs Uganda – Selangor, ICC World Cricket League Division Three
Nepal vs United States of America – Kuala Lumpur, ICC World Cricket League Division Three
Tuesday October 28, 2014
Canterbury vs Wellington – Christchurch, Plunket Shield – 4th day
Bangladesh vs Zimbabwe – Dhaka, 1st Test – 4th day
Sri Lanka A vs West Indies A – Moratuwa, 3rd unofficial Test – 4th day
Central Districts vs Otago – Napier, Plunket Shield – 3rd day
Australian Capital Territory (Under 23) vs Queensland (Under 23) – Canberra, Futures League – 2nd day
Tasmania (Under 23) vs South Australia (Under 23) – Hobart, Futures League – 2nd day
Western Australia (Under 23) vs Victoria (Under 23) – Perth, Futures League – 2nd day
United Arab Emirates vs Pakistan A – Dubai (CA)